Czerwiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
opcje
grafika
Dołączone galerie
Naturalne surowce lecznicze
21-11-2013

Borowina

Borowina, czyli torf leczniczy, należy do grupy surowców zwanych peloidami. Są to utwory powstałe w wyniku naturalnych procesów geologicznych, które po zmieszaniu z wodą służą do celów leczniczych w formie okładów i kąpieli.

Zabiegi borowinowe powodują miejscowe przegrzanie się tkanek, a wraz z efektem pocenia szybciej wydalane są z organizmu toksyczne substancje (sole, tłuszcze, cholesterol, kwas moczowy, kwas mlekowy). Kąpiele borowinowe służą odnowie biologicznej organizmu. Polecane są przy dużych wysiłkach fizycznych, treningach. Zawijania borowinowe stosuje się przede wszystkim na okolice stawów, wspomagając przebieg procesów wypoczynkowych w więzadłach, czy ścięgnach najczęściej ulegającym przeciążeniom, czy urazom mechanicznym. W procesach pourazowych i zwyrodnieniowych stawów poprawiają ich ukrwienia i odżywienie, w przewlekłych zespołach kręgosłupa. Dobroczynny wpływ zabiegów borowinowych można też spotkać w schorzeniach ginekologicznych, a także w przewlekłych stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i wątroby.

Solanka

Wody lecznicze wydobywane są trzema otworami wiertniczymi z głębokości ok. 500 m. Wykorzystywane do celów terapeutycznych solanki są rozcieńczone i podgrzewane. Tak przygotowana kąpiel solankowa działa podobnie jak kąpiel morska, nie tylko leczy, ale hartuje skórę i uodparnia cały organizm poprzez działanie bodźcowe na układ nerwowy. Naturalne kąpiele zawierają jony sodu i chloru, związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu oraz dwutlenek węgla i siarkowodór. Poprzez kąpiele normalizuje się ciśnienie tętnicze i polepsza krążenie krwi.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf